Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Noc Muzeów | Tajemniczy Iluzjon

Noc Muzeów | Tajemniczy Iluzjon

reklama
📅 Data: sobota, 14 maja 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Kino Iluzjon (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
𝐍𝐎𝐂 𝐌𝐔𝐙𝐄Ó𝐖 | 𝐓𝐀𝐉𝐄𝐌𝐍𝐈𝐂𝐙𝐘 𝐈𝐋𝐔𝐙𝐉𝐎𝐍
W sobotę 14 maja w ramach Nocy Muzeów w godz. 16.00 – 23.00 zapraszamy do zwiedzenia jednego z najpiękniejszych kin w Warszawie, Kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej!

📽📽📽 𝐒𝐓𝐎𝐋𝐈𝐂𝐀 📽📽📽
W sali Stolica o każdej pełnej godzinie (pierwszy seans o 16:00, ostatni o 23:00) wyświetlany będzie film opowiadający o tym, jak wygląda droga taśmy filmowej z archiwum, przez dział konserwacji oraz inne miejsca, aż do kabiny projekcyjnej.
Seans połączony będzie z pokazem trzech różnych odcinków z serii „Przygody Gapiszona”, aby widzowie mogli zauważyć różnice pomiędzy filmem pokazywanym z taśmy 16 mm, taśmy 35 mm oraz z DCP, czyli całkowicie cyfrowej, a tym przypadku także odrestaurowanej wersji.

🎞🎞🎞 𝐌𝐀Ł𝐀 𝐂𝐙𝐀𝐑𝐍𝐀 🎞🎞🎞
W sali Mała Czarna będzie można wysłuchać przygotowanego przez filmoznawcę Piotra Śmiałowskiego wykładu na żywo o fascynującej historii kina Iluzjon oraz historii samego budynku, w którym obecnie mieści się kino. Widzimy się o godz. 17:00 i 20:00.

Piotr Śmiałowski - Doktor nauk humanistycznych UJ, filmoznawca i dziennikarz filmowy. W latach 2004-2019 stały współpracownik miesięcznika „Kino”. Od 2009 roku współpracownik portalu Fototeka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Publikował także w „Ekranach”, „Images” i „Pleografie”. Przeprowadził ponad sto wywiadów z twórcami polskiego kina. Autor monografii „Tadeusz Janczar. Zawód: aktor” (2007), wywiadu rzeki z reżyserem Tadeuszem Chmielewskim „Jak rozpętałem polską komedię filmową” (2012) oraz książki „Niewidzialne filmy. Uparci debiutanci” (2018) o niezrealizowanych projektach debiutów fabularnych Wojciecha Jerzego Hasa, Janusza Morgensterna oraz Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego.

🎴🎴🎴 𝐅𝐎𝐘𝐄𝐑 🎴🎴🎴
Podczas tego wyjątkowego popołudnia oraz nocy będzie można obejrzeć reprinty plakatów polskich produkcji przedwojennych, takich jak „Panienka z Poste-Restante”, „Piętro wyżej” czy „Zapomniana melodia”. Przygotowana na tę okoliczność wystawa pozwoli zapoznać się z bliska m.in. z przystawką dźwiękową, dzięki której na dawnych projektorach do filmów niemych można było wyświetlać filmy dźwiękowe, a także z przenośną kamerą Kinamo z lat 20., w której mieścił się zapas taśmy pozwalający nagrać ok. 3 minut filmu. Dowiemy się również, czym są tajemnicze bobinki.

💥 Zapraszamy do odkrywania tajemnic kina Iluzjon oraz przedwojennych tajników kinematografii już w sobotę 14 maja!

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę