Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pomiędzy dokumentem a kreacją. Filmy Ulrike Ottinger

Pomiędzy dokumentem a kreacją. Filmy Ulrike Ottinger
📅 Data rozpoczęcia: wtorek, 05 lipca 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📅 Data zakończenia: sobota, 09 lipca 2022

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🔶 Przegląd filmów Urlike Ottinger
🔶 5-9 lipca 2022
🔶 Na wszystkie pokazy wstęp wolny

Goethe-Institut w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku po dwuletniej spowodowanej przez pandemię przerwie powracają do realizacji wspólnego projektu filmowego, który ukazywał twórczość ważnych niemieckich przedstawicieli filmu eksperymentalnego, takich, jak Alexander Kluge Hans Jürgen Syberberg, Werner Schroetera czy Christoph Schlingensief.
Edycja w 2022 roku poświęcona jest Ulrike Ottinger, nie tylko ze względu na jubileusz osiemdziesiątych urodzin artystki, ale przede wszystkim ze względu na tematy przez nią przywoływane, takie jak: pamięć, samotność, wyobcowanie, poszukiwanie własnego miejsca na ziemi, walka o prawa kobiet, które wnoszą interesujące spojrzenie na zagadnienia nad wyraz aktualne dziś, w czasie pandemii i wojny w Ukrainie.

Ulrike Ottinger zdobyła uznanie jako reżyserka filmowa już w latach 70. XX wieku. Przeszła do historii kina dzięki swojej oryginalnej, interdyscyplinarnej i eksperymentalnej twórczości. Twórczość filmowa Ulrike Ottinger wyróżnia się unikatowymi poszukiwaniami formalnymi, nieskrępowaną wyobraźnią wizualną i odważnymi eksperymentami technicznymi.

W programie przeglądu znalazły się takie kultowe filmy Ottinger, jak „Prater” (2007), zrealizowany na terenie wiedeńskiego parku rozrywki, „Portret pijaczki” (1979), ukazujący anonimową kobietę, która żyje, by pić i pije, aby żyć, „Freak Orlando” (1981), który w kampowym stylu opowiada o przekraczaniu dwoistości płci i granic pomiędzy światem wyobrażonym a rzeczywistym. Nie zabrakło również tak istotnych w twórczości artystki realizacji dokumentalnych. Można zobaczyć jeden z pierwszych długich filmów dokumentalnych, który był efektem licznych podróży i wnikliwych badań „Chiny. Sztuki – codzienność” (1985). Kolejna pozycja retrospektywy to jedna z ostatnich realizacji filmowych Ottinger „Pod śniegiem” (2011), ukazująca japoński region Echigo, w którym śnieg utrzymuje się przez większą część roku.

PROGRAM PRZEGLĄDU
MCK Nowy Teatr w Warszawie

5.07.2022, godz. 19.00
PRATER, 2007, 104 min.
Wprowadzenie: Małgorzata Radkiewicz, filmoznawczyni

6.07.2022, godz. 19.00
PORTRET PIJACZKI, 1979, 107 min.

7.07.2022, godz. 19:00
POD ŚNIEGIEM, 2011, 109 min.

8.07.2022, godz. 19.00
FREAK ORLANDO, 1981, 126 min.
Dyskusja, udział biorą: Agnieszka Graff, pisarka, publicystka i Iwona Kurz, historyczka i krytyczka filmowa

9.07.2022, godz. 19.00
CHINY. SZTUKI – CODZIENNOŚĆ, 1985, 270 min.
Filmy z napisami w języku polskim.

Artystka w swojej twórczości filmowej wychodzi daleko poza reżyserię, gdyż jest autorką scenariuszy, operatorką kamery i producentką, projektowała również do swoich filmów scenografię, plakaty i kostiumy. W jej filmach występowały takie ikony kina jak Veruschka von Lehndorff, Magdalena Montezuma czy Tabea Blumenschein. Ulrike Ottinger zrealizowała wiele filmów dokumentalnych, które ukazują jej niezwykłe zdolności obserwacyjne, wybitne umiejętności pracy z kamerą, ale przede wszystkim uwidaczniają ogromny szacunek i empatię artystki dla drugiego człowieka i jego kultury. Reżyserka, tworząc swoje filmy fabularne, kreowała kolejne konstelacje znaczeń, zestawiając i multiplikującmotywy i odniesienia do mitologii, religii czy historii sztuki. Ottinger w swoich filmach wykorzystywała również doświadczenia z licznych podróży, konstruowała dopracowane w każdym szczególe własne, surrealistyczne, kompleksowe wizje świata, w których realne przeplata się z fikcją, wręcz szamańsko przepowiadając tematy przyszłości.

🔶🔶🔶
Kuratorki: Jolanta Woszczenko, Renata Prokurat
Organizatorzy: Goethe-Institut w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
Partnerzy: MCK Nowy Teatr w Warszawie, EnergaCamerimage, Ulrike Ottinger Film Produktion
Do projektu w tym roku dołączył jako partner Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE, który uhonoruje twórczość artystki Nagrodą Specjalną za Awangardowe Osiągnięcia w Sztuce Filmowej.

🔶🔶🔶
Dr hab. Ewa Majewska
Dr. Ewa Majewska jest feministyczną filozofką i działaczką. Pracowała na UDK w Berlinie oraz na uniwersytetach: Warszawskim i Jagiellońskim, jak też w projektach w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, IWM w Wiedniu oraz ICI Berlin. Aktualnie pracuje w SWPS Warszawa jako kierowniczka projektu: “Public against their will. The production of subjects in the archives of "Hiacynt Action”. Jest autorką pięciu książek: Feminist Antifascism. Counterpublics of the Common (Verso, 2021), Kontrpubliczności ludowe i feministyczne (2018), Tramwaj zwany uznaniem, (2017), Sztuka jako pozór? (2013) oraz Feminizm jako filozofia społeczna (2009), jak też około 50 artykułów i esejów, opublikowanych między innymi w: e-flux, Signs, Third Text, Journal of Utopian Studies, Praktyka Teoretyczna i Jacobin. Aktualnie zajmuje się przede wszystkim filozofią heglowską, zwłaszcza zagadnieniem dialektyki słabych; feministyczną teorią krytyczną i kulturami antyfaszyzmu. Więcej: Ewa Maciejewska
Iwona Kurz
Profesorka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej, pamięcią wizualną oraz problematyką ciała i gender. Jako historyczka i krytyczka filmu interesuje się związkami filmu z historią i przemianami obyczajowymi. O filmie pisze m.in. w „Kinie”, „Dwutygodniku” i „Dialogu”.
Prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz
Filmoznawczyni. Zajmuje się problematyką tożsamości kulturowej oraz twórczością kobiet w kinie, fotografii i sztuce współczesnej. Wyrazem jej zainteresowań są publikacje: „W poszukiwaniu sposobu ekspresji. O filmach Jane Campion i Sally Potter” (2001), „Władczynie spojrzenia. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek” (2010). Ponadto autorka książek: „Derek Jarman. Portret indywidualisty” (2003), „Młode wilki polskiego kina. Kategoria gender a debiuty lat 90.” (2006) oraz „Oblicza kina queer” (2014), napisanej w rezultacie badań w ramach projektu badawczego Narodowego Centrum Nauki.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧