Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Mroczne i zaskakujące Wyczółki - Wycieczka po Ursynowie

Mroczne i zaskakujące Wyczółki - Wycieczka po Ursynowie

reklama
📅 Data: niedziela, 09 października 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ursynów, Poleczki / Puławska (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Wyczółki to trochę zapomniana część Ursynowa, której historia sięga szlacheckiej wsi z XIV wieku. Miejsce to obrosło wieloma legendami. Tutaj można natrafić na modrzewiowy dwór z 1805 roku. Podobno w tym miejscu stała leśniczówka Jana III Sobieskiego, a na wysepce król kazał wybudować kapliczkę dla uczczenia zwycięstwa pod Wiedniem. Ponoć bywała tu królowa Marysieńka, a jeńcy tureccy wykopali tunel pomiędzy Wyczółkami a Wilanowem. Z kolei w pobliskim murowanym dworze z 1894 roku kręcono film "Widziadło", anonsowany w latach 80. jako "horror erotyczny”, z Romanem Wilhelmim w roli głównej.

Wyczółki to również miejsce narodzin blokowiska Ursynów. To właśnie z tutejszej Fabryki Domów “...zgodnie z harmonogramem ustalonym za pomocą komputera Odra 1304 zainstalowanego w Ośrodku Obliczeniowym Kombinatu Budownictwa Miejskiego Południe wysyłano elementy budowlane, ładowane do kontenerów w takiej kolejności, w jakiej będą wyjmowane na placu budowy przy montażu ścian.”

Opuszczona fabryka przez wiele lat przywodziła na myśl zamknięty kamieniołom tkwiący w mieście zbudowanym z wcześniej wydobytego tu marmuru. Dopiero uruchomiona w tym miejscu w 2003 roku sortownia Poczty Polskiej tchnęła w ulicę Łączyny nowe życie.

Zapraszamy na spacer po tajemniczych i nieznanych Wyczółkach. Usłyszycie również m.in. o Torze Wyścigów Konnych Służewiec, tajnej radiostacji MSZ, Stefanie Kuryłowiczu oraz o najstarszym i jednocześnie najnowocześniejszym w Warszawie więzieniu.

Odwiedzimy również najbardziej zaawansowane laboratorium naukowe w Polsce, jeden z najnowocześniejszych ośrodków badawczych w dziedzinie nanotechnologii i zaawansowanych materiałów w całej Europie. Właśnie tu, w pobliżu miejsca, gdzie stał wiatrak postawiony na początku XIX wieku przez niemieckich kolonistów, powstał polski satelita PW-Sat2…”

Rezerwujcie czas:
• 9 października / niedziela/ godz.: 14.00
• Trasa: ok. 5 km.
• Czas trwania: ok. 2 godz.
• Miejsce startu: ul. Poleczki róg ul. Puławskiej (od strony Toru Wyścigów Konnych Służewiec
• Przewodnik: Mariusz Prządak
• Spacer jest darmowy, bez zapisów.
Przybywajcie!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ursynów lub w kategoriach: spacer


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę