Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Szlakiem powstania listopadowego | spektakl ANANKE / warsztaty WARSZAWIANKA-ANEKS

Szlakiem powstania listopadowego | spektakl ANANKE / warsztaty WARSZAWIANKA-ANEKS
📅 Data rozpoczęcia: czwartek, 10 listopada 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 13 listopada 2022

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, kilka lokalizacji w różnych dzielnicach :) (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


"Szlakiem powstania listopadowego" to prezentacje pięciu spektakli teatru wizualno-muzycznego oraz realizacja czterech warsztatów korzystających z metod pedagogiki teatru i dramy ulokowanych w bliskim sąsiedztwie warszawskich miejsc bitew powstania listopadowego. Celem niniejszego projektu jest przywołanie wątków historii z lat 1830-1831 oraz "Warszawianki" Stanisława Wyspiańskiego za pomocą nowoczesnych, świeżych i impresyjnych środków, a także akcentowanie (w spektaklu i warsztatach) wątków, które pomimo upływu blisko 200 lat nie tracą na aktualności.

10.11.2022, MAZOWIECKI INSTYTUT KULTURALNY, ELEKTORALNA 12
19.00 SPEKTAKL ANANKE
20.00-22.00 WARSZTAT WARSZAWIANKA-ANEKS

11.11.2022, TEATR AKT, ŁAZIEBNA 9
16.00 I 19.00 SPEKTAKL ANANKE

12.11.2022, WAWERSKIE CENTRUM KULTURY, FILIA FALENICA, WALCOWNICZA 2
17.00 SPEKTAKL ANANKE
18.00-20.00 WARSZTAT WARSZAWIANKA-ANEKS

13.11.2022 DOM KULTURY „WYGODA”, KONIECPOLSKA 14
17.00 SPEKTAKL ANANKE
18.00-20.00 00 WARSZTAT WARSZAWIANKA-ANEKS

WSTĘP WOLNY

Zaprezentowany będzie spektakl ANANKE, nawiązujący do twórczości Stanisława Wyspiańskiego, głównie jego debiutu teatralnego "Warszawianki", dramatu rozgrywającego się w drugim dniu bitwy o Olszynkę Grochowską. W tym dramacie oczekiwania, bezsłownym dramacie losu najważniejszy jest nastrój potęgowany przez muzykę i minimalną, oryginalną scenografię, wzorowaną na witrażach Stanisława Wyspiańskiego uzupełnioną przez elementy natury.
W naszej interpretacji dramatu występują paralelne treści i techniki teatralne, zbieżne z wizją teatralną Wyspiańskiego. Koncentrujemy się na wątku "zwykłych ludzi" zaplątanych w historię. W listopadowy wieczór w dworku grochowskim w drugim dniu bitwy o Olszynkę oczekująca na powrót narzeczonego Maria spotka się ze Starym Wiarusem i zbłąkanym duchem narzeczonego Józefa Rudzkiego. Partytura działań aktorskich oparta na ruchu, tańcu, plastyce i muzyce (teatr poza słowami) służyć będzie postaciom noszących piętno halucynacji, wizji i fantasmagorii. W pełnym napięcia dramacie losu, przeznaczenia ANANKE istotną rolę odgrywa nastrój żałobny i smutny, podkreślony delikatnie kolorowymi witrażami i skromnymi kostiumami wykonawców. W tej tonacji, dopasowanej do nowoczesnych tworzyw spektaklu teatralnego, rozegra się dramat losu na dwóch płaszczyznach: poszczególnych jednostek i zbiorowy dramat całego narodu. Podobnie jak u Stanisława Wyspiańskiego nasza inscenizacja "Warszawianki" włącza się w dyskusję o roli pamięci historycznej w świadomości współczesnych pokoleń Polaków.
Spektakl ANANKE powstał dzięki współpracy Marka Kowalskiego z Teatru Akt, Anny Ługowskiej ze Sztuki Ciała i kompozytora Roberta Jędrzejewskiego. Jest syntezą technik teatru fizycznego i teatru tańca butoh przenikniętych muzyką elektroakustyczną z elementami improwizacji. Do tej pory spektakl miał pięć prezentacji: dwie premierowe w sali Teatru Akt (listopad 2020), dwie odsłony plenerowe w opuszczonym domu na Olszynce Grochowskiej (maj 2021) i w Domu Kultury "Wygoda" (listopad 2021).
Ananke trailer: link
Ananke profil: link

Uzupełnieniem i pogłębieniem spektaklu będą warsztaty "WARSZAWIANKA - ANEKS" prowadzone przez Monikę Rejtner. Realizowane będą w każdej lokalizacji dla zorganizowanych grup (4 warsztaty dla ok. 20 osób). Dodatkowy warsztat odbędzie się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym przy ulicy Strażackiej 8 listopada o godz. 8.00
Na ich program złożą się działania animacyjne oparte na pedagogice teatru i aktywnościach dramowych. Celem warsztatu będzie przekazanie uczestnikom wiedzy na temat warszawskich wątków powstania listopadowego i samej "Warszawianki" Wyspiańskiego i jej recepcji. Utwór "Warszawianka" i jego inscenizacja będą punktem wyjścia do rozważań na tematy dotyczące przetwarzania, reaktywowania, przepisywane na nowo warszawskiej historii i szukania w niej wątków znaczących dla jej dzisiejszej tożsamości i manifestacji bliskiego każdemu pokoleniu dążenia do wolności.
Założeniem warsztatu jest wykorzystanie metod aktywizujących do tworzenia na bazie wątków z utworu własnych wypowiedzi twórczych i uruchomienie osobistego stosunku do odległych już historycznie wydarzeń, a przy okazji przekazanie wiedzy historycznej i teatrologicznej, w tym przygotowanie widzów do odbioru spektaklu opartego na środkach niewerbalnych. W wyniku warsztatów powstanie także instalacja, na którą będą się składać zdjęcia, kolaże, przedmioty, rzeźby, elementy plastyczne, ensamble oraz krótkie opisy jak te prace powstały i czym były inspirowane.

Projekt "Szlakiem powstania listopadowego" współfinansuje m.st Warszawa.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę