Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

AKATYST KU CZCI MĘCZENNIKÓW UNICKICH

AKATYST KU CZCI MĘCZENNIKÓW UNICKICH
📅 Data: środa, 02 listopada 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: okolice Warszawy, Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Anny, pl. Piłsudskiego 10, Piaseczno (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


AKATYST KU CZCI MĘCZENNIKÓW UNICKICH
2 listopada (środa) 2022, godz. 19.30
Zalesiańskie Towarzystwo Śpiewacze pod dyrekcją Stanisława Szczycińskiego
Soliści: Krzysztof Chalimoniuk, Paweł Szczyciński
wstęp wolny
Kościół pw. św. Anny, pl. Piłsudskiego, Piaseczno

Akatyst jest formą śpiewanego nabożeństwa wywodzącą się z tradycji Kościoła Bizantyjskiego. Już od średniowiecza ta forma poetyckiej modlitwy wysławiającej Chrystusa, Najświętszą Maryję Pannę, lub świętych używana jest również w Kościele Zachodu. Najbardziej znanym tego typu wielozwrotkowym hymnem jest Akatyst ku czci Bogurodzicy.
Tekst Akatystu ku czci Męczenników Unickich powstał w środowisku księży Marianów w II połowie XIX wieku i funkcjonuje modlitewnie w jedynej na świecie parafii neounickiej w Kostomłotach nad Bugiem. Historia opowiedziana tekstem Akatystu to heroiczna obrona kościoła unickiego przez jego parafian wobec aktu siłowego wcielenia ich Kościoła do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na mocy rozporządzenia cara Aleksandra II. Podporządkowanie Kościoła Unickiego Moskwie miało ułatwić rusyfikację terenów nadburzańskich. Broniący swojego kościoła i modlący się przed nim unici zostali bestialsko zamordowani przez rosyjskich żołnierzy.
Jakże mocno przemawia do nas ta historia wobec dzisiejszych działań Rosji w Ukrainie. Warto głosić ją wszystkim ludziom dla uwrażliwienia na mechanizmy myślenia imperialnego, które były, są i będą zagrożeniem dla życia i cywilizacji.
Wyjątkowość tekstu o Unickich Męczennikach z Pratulina skłoniła proboszcza z Kostomłotów, księdza Piotra Witkowicza, konsultującego się z dyrygentem chóru z Białej Podlaskiej, dr Piotrem Karwowskim, do zamówienia muzyki specjalnie temu tekstowi dedykowanej.

Premierowe wykonanie Akatystu miało miejsce w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej w dniu 22 maja 2022 r. Chór Schola Cantorum Misericordis Christi pod dyrekcją Piotra Karwowskiego wziął udział również w drugim wykonaniu w Kostomłotach, w dniu odpustu parafialnego 19 czerwca 2022. W dniach 26 i 27 września 2022 r. zrealizowano nagranie płytowe Akatystu.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy okolice Warszawy lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧