Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Ciałostanowienie: nieludzkie

Ciałostanowienie: nieludzkie
📅 Data: piątek, 04 listopada 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Jasna 10/3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


4.11.2022 (piątek), 18.00
Warszawa, Jasna 10/3
Wstęp wolny

Do jakiego królestwa należysz?
Jesteś grzybem? Rośliną? Zwierzęciem?
Czy osoba z macicą ma prawo do swojego ciała?
Czy Twój pies ma prawo do swojego ciała?
A świnia?
Czy to jest w porządku?

Zadanie domowe przed spotkaniem: zastanów się, jakie relacje miał_ś dzisiaj z ciałami pozaludzkimi.

O tym, że ciała innych gatunków są tu z nami, a nie dla nas, będziemy rozmawiać w ciałostanowionym gronie:

Dr Gabriela Jarzębowska (ona/jej) - adiunktka na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka Komisji Fulbrighta na Wesleyan University, Ziemianka, łodzianka. Autorka książki "Czystka gatunkowa. Tępienie szczurów jako praktyka kulturowa w Polsce powojennej" (IBL PAN, 2021). Zajmuję się krytycznymi studiami nad zwierzętami i humanistyką środowiskową. Bada retorykę konfliktów środowiskowych, sposoby reprezentacji zwierząt w kulturze i mediach oraz mechanizmy ich włączania w procesy modernizacji. W wolnych chwilach zajmuje się dzierganiem na drutach, urbexem i kaligrafią, a gdy ta wolna chwila trwa dłużej, uprawia turystykę jogową i odbywa samotne wędrówki po polskich górach. Praktykuje medytację zen w szkole Kwan Um, trenuje krav magę i lubi miziać świnie.

Anna Siekierska (ona/jej) – rowerzystka, rzeźbiarka, pracownica akademicka, aktywistka zaangażowana w działania na rzecz przyrody. Współautorka licznych instalacji w przestrzeni publicznej, interdyscyplinarnych projektów zaangażowanych społecznie, działań uwrażliwiających na życie innych istot. Dużo czasu spędza w rozmaitych chaszczach i bagniskach.

Katarzyna Roguz (ona/jej) – adiunkta w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, biolożka, botaniczka, weganka i rowerzystka. W swojej pracy przygląda się ewolucji cech kwiatów, które uwielbia i kocha oglądać w dużych powiększeniach i bez nich. Prowadzi zajęcia poświęcone roślinom – ich różnorodności, występowaniu czy biologii. W wolnym czyta ksiązki i gazety lub uprawia sport.

Jolanta Nabiałek (ona/jej) - weganka, aktywistka dążąca do wyzwolenia osób nieludzkich, działa w Fundacji Viva! Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt, oraz samodzielnie. W sporze między welfarystami a abolicjonistkami - zdecydowana abolicjonistka, która sądzi, że na etapie, kiedy istnieją wielkie rzeźnie przemysłowe, spór ten nie ma sensu. Gotowa wchodzić w trudne alianse, żeby choć minimalnie polepszyć los zwierząt. Feministka intersekcjonalna, rozczarowana ruchem queerowo-feministycznym z powodu olewania walki z szowinizmem gatunkowym. Matka dwóch kotów, które karmi biomięsem i płacze, nie mogąc się doczekać mięsa z hodowli komórkowych. Z wykształcenia krytyczka literacka i artystyczna, kulturoznawczyni i absolwentka gender studies. Z zawodu specjalistka ds. promocji, publicystka, dziennikarka. Prowadzi fanpage z mikrorecenzjami książek: link

Prowadzenie: Elżbieta Zasińska (zaimki dowolne)

Lokal nie jest jeszcze dostosowany do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi. Jeśli potrzebujecie dowiedzieć się czegoś więcej o dostępności i poszukać rozwiązań doraźnych, zapraszamy do kontaktu! Zrobimy, co w naszej mocy, żebyście mogłx dotrzeć na wydarzenie.

---
Ciałostanowienie – cykl debat wokół ciała i cielesności, oparty o metodologie queerowo-feministyczne. Celem cyklu jest dobre bycie ze sobą i rozmowy w bezpiecznej przestrzeni. Tematy spotkań są efektem wynikania, inspiracji, ciekawości, falują na przecięciach sztuki, aktywizmu i akademii. Zależy nam na uwidacznianiu i spotkaniu rożnych perspektyw ciał, ciał dyskryminowanych, różnosprawnych, upolitycznianych, kapitalizowanych, medykalizowanych, ciał dających radość, przynoszących ból, ciał o rozmaitych ekspresjach, seksualnościach, wielkościach. Zależy nam na narracjach pierwszoosobowych odwołujących się do doświadczeń i wiedzy osób panelujących i publiczności. Chcemy budować przestrzeń z miejscem na niewiedzę, ciekawość, zadawanie pytań, popełnianie błędów i odkrywania rzeczywistości innych osób. Odchodzimy od dynamiki jednostronnego przekazywania wiedzy, na rzecz polifonicznej wymiany.

Wydarzenie organizowane przez Jasną 10 | Warszawską Świetlicę Krytyki Politycznej w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę