Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

BARDZO ETNO: Pieśni wolności - Kapela ze wsi Warszawa

BARDZO ETNO: Pieśni wolności - Kapela ze wsi Warszawa

reklama
📅 Data: sobota, 26 listopada 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, BARdzo Bardzo, Nowogrodzka 11 (pokaż na mapie)

💰 Wstęp wolny, udział wiąże się z kosztem zamówienia jedzenia/picia
   udostępnij tweetnij wykop


BARDZO ETNO: Pieśni wolności - kultura tradycyjna w obliczu wojny

gość Remigiusz Mazur-Hanaj - muzyk, etnograf, animator kultury, publicysta. Współtwórca ruchu Domów Tańca oraz wielu przedsięwzięć edukacyjnych i artystycznych związanych z muzyką tradycyjną, muzyką awangardową, folkiem.

Wszyscy doświadczamy szoku i traumy jakim jest wojna za naszą wschodnią granicą – w Ukrainie.
Jak to możliwe po doświadczeniach I i II wojny światowej, wojny na Bałkanach czy na Bliskim Wschodzie, że ponownie do tego w ogóle mogło dojść? Okazuje się, że temat ten obecny jest od wieków w przekazach ludowych i w tradycyjnych pieśniach. O wojnie opowiadają podania ludowe na całym świecie, w tym również w Polsce. Jak bogaty to repertuar? Jakich wydarzeń dotyczy? Gdzie był i przez kogo najczęściej wykonywany? Na te pytania odpowiedzą nasi goście.

KONCERT: KAPELA ZE WSI WARSZAWA
Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską… Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles, Vancouver, Adelaide, Melbourne i New Plymouth. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami.
Najnowszy album Kapeli to “Uwodzenie”. Zespół ponownie odkrywa Mazowsze. Tym razem daje się ponieść nurtom rzeki, inspirując się tak Wisłą jak i Urzeczem – historycznym podwarszawskim mikroregionem etnograficznym, rozciągającym się po obydwu brzegach Wisły. „Rzeka ze swoimi dopływami jest jak część krwioobiegu, to wytchnienie współczesnego miasta. Chcieliśmy to uchwycić w muzyce – mówi o inspiracjach skrzypaczka i wokalistka zespołu Sylwia Świątkowska – z drugiej strony Wisła była dawniej ważniejszym kanałem komunikacji.
Flisackie tratwy zapewniały Mazowszu kontakt z całą Polską i światem, przynosiły tchnienie wolności, nowoczesności i niezależności, tworząc w rezultacie bogatą i różnorodną mozaikę kulturową”.

Informacje organizacyjne: wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona, nie prowadzimy rezerwacji stolików.
No i zapraszamy 🙂

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę