Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

INWAZJA KLAUNÓW - II Europejski Festiwal Klaunady na Pradze-Północ

INWAZJA KLAUNÓW - II Europejski Festiwal Klaunady na Pradze-Północ

reklama
W czerwcu Warszawę przejmą... klauni!

Festiwal "Inwazja Klaunów" to cyrkowa impreza na Pradze Północ, ze spektaklem, koncertem i warsztatami dla mieszkańców. Na scenach Muzeum Warszawskiej Pragi oraz "Circus Marketu" należącego do Domu Kultury “Praga” pojawią się między innymi Czesław Mozil, Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak, a także zwycięzcy ostatniej Mam Talent – duet Marysia i Julian, oraz finaliści tego talent show, grupa MultiVisual. Pojawi się też legendarny "Krakowski Diabeł" w zupełnie nowym wydaniu oraz zwariowana klauniara z Berlina - Pina Polar.

Organizatorzy chcą pokazać mieszkańcom i zachęcić do współtworzenia Nowego Cyrku - cyrku bez zwierząt, zakrawającego o teatr, ale jednocześnie bliskiego ludziom i mówiącego o bieżących sprawach.
Wyjściową ideą pomysłodawcy Fundacji „Zakochana Warszawa” i głównego partnera – Domu Kultury "Praga" – było stworzenie 3 corocznych edycji festiwalu plenerowego, który zaszczepi ideę Nowego Cyrku na ulicach i podwórkach Pragi-Północ na wzór festiwalu Sztukmistrze, który od lat jest marką miasta Lublin, czy muzycznego festiwalu Inwazja Mocy.

Fascynuje mnie skromność cyrkowców, klaunów, którzy przywykli do pracy w bardzo nieelitarnych warunkach. Prestiż ich pracy nie jest wysoki, a przecież potrafią dawać coś ludziom, integrować ich, to ważne. Nowoczesna klaunada i nowy cyrk to bardzo rozwojowe dziedziny sztuki scenicznej, która zasługuje na uznanie i wsparcie instytucjonalne, bo to właśnie ludowa siła cyrku może zregenerować wspólnotę szybciej niż elitarny teatr.
Michał Walczak

Byłem klaunem wtedy, gdy mnie świat tak nie postrzegał. Jak już zrozumiałem, że jestem wolnym muzykiem, odkryłem, że świat bierze mnie za klauna. Granica między śmiechem a płaczem jest tak cieniuteńka, że nadszedł czas na inwazję, inwazję klaunów.
Czesław Mozil

Inwazja Klaunów poruszając tyle ważnych tematów społecznych skłania do refleksji. Ta klaunada jest trochę o smutku naszych czasów i „śmiechu przez łzy”. Postać klauna, w przerysowanym makijażu, za dużych butach i wielkim nosie spotyka się najczęściej z dystansem i niezrozumieniem, a przecież ma bawić i rozśmieszać. Bardzo cieszę się, że w tej produkcji nie ma miejsca na infantylizm postaci klauna. Że nie ma kokieterii i spłycania tego, co już i tak kultura popularna spłaszczyła do granic możliwości.
Co kryje się pod maską klauna? Co my na co dzień ukrywamy pod maskami, w jakie gry społeczne gramy? I wreszcie: ile smutku można udźwignąć, czym i jak go zamaskować?

Agnieszka “Binia” Bińczycka, żródło: https://kuglarstwo.pl/smiej-sie-pajacu/

reżyseria: Michał Walczak
scenografia i kostiumy: Ewa Woźniak, Rafał Śpiewak
występują: Czesław Mozil, Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk, Kamil Dziliński, Anna Dzilińska, Agnieszka Makowska, Tomasz Piotrowski, Shao, Rafał Śpiewak, Krzysztof Kostera, Marysia Gawlik, Julian Waglewski, Pina Polar
muzyka: Andrzej Izdebski, Czesław Mozil, Bartłomiej Woźniak
produkcja: Katarzyna Szumlas, Anna Dzilińska

fot.: Tomek Kaczor

Szczegółowy plan warsztatów >> tutaj
Program festiwalu >> tutaj
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama