Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sztuka tybetańska w indyjskich Himalajach / w nowym cyklu Palcem po mapie – wieczory kina podróży

Sztuka tybetańska w indyjskich Himalajach / w nowym cyklu Palcem po mapie – wieczory kina podróży
📅 Data: środa, 31 maja 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, ul. J. S. Bacha 15 (pokaż na mapie)

♿ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


[sala widowiskowa / wstęp wolny]

„Lhamo – opera z krainy Śnieżnego Lwa" – to dokumentalna opowieść o tradycyjnej operze rodem
z Tybetu, która pielęgnowana jest w Indiach przez uchodźców tybetańskich. Doroczny festiwal operowy, to okazja do spotkania zespołów działających na przymusowej emigracji oraz prezentacji malowniczych kostiumów i odmiennych od europejskich tradycji muzycznych i śpiewaczych.
Czas: 35’

„Norbulingka – Tybet na wygnaniu" – to opowieść o instytucie sztuki i rzemiosła artystycznego Tybetu działającym na wychodźstwie w Indiach. Film opowiada o tworzeniu tradycyjnych tybetańskich artefaktów, obrazuje mistrzostwo i finezję dawnej sztuki materialnej Tybetu.
Czas: 16’

„Himalajska pielgrzymka" – to opowieść o wędrówce trójki górali himalajskich, do jednej z najstarszych świątyń Ladaku położonej wysoko w Himalajach.
Czas: 16’

Pomiędzy projekcjami oraz po ich zakończeniu rozmowy z autorami i ich opowieści.

O autorach:
Elżbieta Dziuk-Renik i Krzysztof Renik przemierzyli Azję od stepów Kazachstanu po wyspy archipelagu malajskiego podczas kilkudziesięciu wielomiesięcznych podróży. Przez kilka lat mieszkali w Indiach. Szczególnym zainteresowaniem obdarzyli rejony himalajskie zamieszkiwane przez ludność wysokogórską związaną z tradycją buddyzmu tybetańskiego. W Himalajach Ladaku spędzili trzy zimy obserwując i dokumentując Czam, czyli taniec buddyjskich mnichów.
Wielokrotnie byli w rejonie Dharamsali, nieformalnej stolicy uchodźców tybetańskich w Indiach. Są autorami książki Kultura na wygnaniu. Instytucje kultury tybetańskiej na emigracji w Indiach. W swoim dorobku mają kilkaset publikacji prasowych, kilka książkowych, a także kilkanaście filmów poświęconych sztukom performatywnym Indii. Elżbieta Dziuk-Renik jest autorką kilkudziesięciu wystaw fotograficznych.

Spotkanie prowadzi Waldemar Czechowski – operator, reżyser dokumentalista – od 1978 roku realizator filmów z kręgu antropologii kultury i etnografii oraz kina podróży. Animator kultury, założyciel „Eko-Art. Village” projektu łączącego ekologię z teatrem. Współorganizator festiwali filmowych, warsztatów filmowych, fotograficznych i nowych mediów. Związany doświadczeniami podróży badawczych, krajoznawczych i wypraw naukowo filmowych z górami: Himalajami, Alpami i Karpatami.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę