Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nie tylko Mondrian. Abstrakcja i moda symultaniczna / wykład z cyklu Moda i Sztuka

Nie tylko Mondrian. Abstrakcja i moda symultaniczna / wykład z cyklu Moda i Sztuka
📅 Data: wtorek, 20 czerwca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Kiedy Sonia Delaunay porzuciła malarstwo i zaczęła projektować ubrania i dekoracje do wnętrz, modowe propozycje traktowała nie jako chęć narzucenia trendów, ale jako sposób przełożenia na tkaninę swoich symultanicznych kompozycji. Te projekty odzwierciedlać miały, podobnie jak jej wcześniejsze obrazy, ducha nowoczesności, nadchodzącą epokę szybkich samochodów i samolotów. Podobnie Yves Saint Laurent tworząc w 1965 roku słynną mondrianowską suknię przywołał klasyka awangardy odnajdując w nim idealną propozycję dla pokolenia nie obciążonego traumą II wojny światowej, pokolenia śmiało patrzącego w przyszłość i zafascynowanego kosmosem. Moda zbudowana na silnych kontrastach barwnych i geometrycznych strukturach, zainspirowana abstrakcją geometryczną, nigdy nie była i nie jest propozycją dla nieśmiałych. A jednak w złych czasach warto się jej przyjrzeć, dodawać może bowiem nadziei na to, że nadejdą wreszcie te lepsze.

O cyklu:
czy można ubrać się w obraz? Można i to dosłownie, bo cytaty z najsłynniejszych muzealnych płócien pojawiają się na pokazach mody czasem w wyjątkowo zaskakujących kompilacjach i przetworzeniach. Podczas naszych spotkań będziecie mogli podziwiać spektakularne projekty takich twórców mody jak Vivienne Westwood, Dolce & Gabbana, Elsa Schiaparelli czy Yves Saint Laurent, ale też przekonacie się jak bardzo sztuka dawna i współczesna pozostawała i pozostaje dla tych kreatorów ważnym punktem odniesienia. Obok ubiorów, znanych często z czerwonego dywanu, naszymi bohaterami będą także jedne z najważniejszych dzieł sztuki europejskiej.

Prowadzenie:
Monika Przypkowska – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1996 roku współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie prowadząc lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży z zakresu historii sztuki, kultury i mody, wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Pracuje w dziale Edukacji w Zamku, współpracuje także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, Mazowieckim Uniwersytetem III Wieku, Ursynowskim Uniwersytetem III Wieku, Studiem Sztuki, Zespołem Szkół Poligraficznych. Od początku 2022 roku współpracuje z „Radiem z Qlturą” gdzie nadawana jest jej autorska audycja „Sztukomodnie". Wcześniej zawodowo związana była także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak „Avanti”, „Jestem”, „Claudia”, „Moda Top”.

offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
online: transmisja na profilu SDK na Facebooku
wiek: 12+

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama