Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

KIBBUTZ | Dołącz do kolektywnego procesu twórczego!

KIBBUTZ | Dołącz do kolektywnego procesu twórczego!
📅 Data: niedziela, 24 września 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Miejsce Akcji Paca 40, ul. Paca 40 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy do kolektywnego procesu, którego efektem będzie materialne lub performatywne upamiętnienie grochowskiego kibucu.

Proponujemy wspólny proces warsztatowy. Przyjrzymy się historii społeczności żydowskiej na Grochowie, a także naszemu postrzeganiu żydowskiego i warszawskiego dziedzictwa. Będziemy czerpać z różnych dziedzin artystycznych, a proces zakończymy finałowym działaniem — wystawą, pokazem czy premierą. Zgodnie z rekomendacjami z raportu „Upamiętnienie Kibucu Grochów. Konteksty, opinie, możliwości” (2019) nie zakładamy konkretnej formy działania.

💥 𝐙𝐚𝐩𝐫𝐚𝐬𝐳𝐚𝐦𝐲 𝐛𝐞𝐳 𝐰𝐳𝐠𝐥𝐞̨𝐝𝐮 𝐧𝐚 𝐰𝐢𝐞𝐤, 𝐝𝐨𝐬́𝐰𝐢𝐚𝐝𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐚𝐫𝐭𝐲𝐬𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐜𝐳𝐲 𝐬𝐭𝐨𝐩𝐢𝐞𝐧́ 𝐦𝐨𝐛𝐢𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢. 𝐍𝐚𝐛𝐨́𝐫 𝐩𝐨𝐭𝐫𝐰𝐚 𝐝𝐨 𝟐𝟒 𝐰𝐫𝐳𝐞𝐬́𝐧𝐢𝐚.

❗️ Zgłoszenia → link

📅 𝐓𝐞𝐫𝐦𝐢𝐧𝐲 𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐨́𝐰
soboty, 12:00-16:00
30 września
7 i 28 października
18 i 25 listopada
Prawdopodobny finał: 25 lub 26 listopada

📌 𝐌𝐢𝐞𝐣𝐬𝐜𝐞 𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐨́𝐰
Miejsce Akcji Paca 40, ul. Paca 40, Warszawa

𝐎𝐩𝐢𝐞𝐤𝐮𝐧 𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐨́𝐰: Dorian Widawski
𝐊𝐨𝐨𝐫𝐝𝐲𝐧𝐚𝐜𝐣𝐚: Marta Palińska
𝐊𝐨𝐦𝐮𝐧𝐢𝐤𝐚𝐜𝐣𝐚: Melissa Czaplicka, Antonina Dukowicz
𝐃𝐨𝐤𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐜𝐞𝐬𝐮: Paweł Wiszomirski

🌾 𝐂𝐳𝐲𝐦 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐊𝐈𝐁𝐁𝐔𝐓𝐙?
Historia grochowskiego kibucu zaczyna się w 1919 roku. Rok później pojawiła się pierwsza grupa, która tuż przy granicy Warszawy uruchomiła ten pionierski projekt. Trudności finansowe w latach trzydziestych i rosnący antysemityzm utrudniały działanie, ale nawet początek wojny nie zatrzymał kibucników i kibucniczek. Gospodarstwo funkcjonowało do 1942 roku i nie udało się go odbudować po wojnie. Niestety pamięć o tej głęboko socjalistycznej, kolektywnej i rolniczej aktywności jest raczej niewielka. Żydowska obecność i rolnicze dziedzictwo nie jest na Grochowie celebrowane.

🌻 KIBBUTZ jest naturalną konsekwencją dotychczasowej działalności Domu Sztuki. W czasie organizowanych spotkań wyraźnie wybrzmiewała wielka pustka, jaką jest zapomniane żydowskie dziedzictwo. Kibuc może być jednym z pozytywnych przykładów tego, jak wiele możemy wyciągnąć z przeszłości dla teraźniejszych praktyk. Chcemy dołożyć małą cegiełkę, zasiać kolejne ziarno w przywracaniu tej historii. Kontynuować ogromną pracę, jaką wykonało Stowarzyszenie imienia Szymona An-skiego na czele z Manią Cieślą czy zespół kobiet, które opracowały raport „Upamiętnienie Kibucu Grochów. Konteksty, opinie, możliwości” (2019).

Czerpiemy z archiwów, które za Krzysztofem Pijarskim traktujemy jako „wyzwanie rzucone przyszłości”. W duchu współodpowiedzialności za przeszłość i przyszłość, lokalną społeczność i siebie nawzajem chcemy odpowiedzieć na to wyzwanie.

🩵 𝐂𝐳𝐲𝐦 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐃𝐨𝐦𝐮 𝐒𝐳𝐭𝐮𝐤𝐢?
Dom Sztuki to eksperyment, w którym prywatne miejsce staje się publiczną przestrzenią integracji i współpracy. Miejsce, w którym mieszkamy, uprawiamy warzywa i organizujemy wydarzenia, między innymi spotkania, spacery i pokazy filmowe. Od 2021 roku działamy na warszawskim Grochowie, czerpiąc z historii i tożsamości naszej okolicy. Więcej znajdziesz w mediach społecznościowych lub na naszej stronie → link.

💰 𝐅𝐢𝐧𝐚𝐧𝐬𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞
Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach programu Warszawa — miasto otwarte, realizowanego przez Fundację Inna Przestrzeń. Partnerem części artystycznej jest Miejsce Akcji Paca 40.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: warsztaty inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę