Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Barbara Jakubowska-Brożek "Formy"

Barbara Jakubowska-Brożek "Formy"

reklama
📅 Data: czwartek, 01 czerwca 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Artysty Plastyka, Galeria Lufcik (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków zaprasza na otwarcie wystawy Barbary Jakubowskiej-Brożek "Formy", 1 czerwca, o godzinie 18.00 w Galerii Lufcik, Domu Artysty Plastyka.

Barbara Jakubowska-Brożek wypowiada się za pomocą zestawiania płaszczyzn malarskich. Tematem jej prac jest człowiek, którego przedstawia poprzez abstrakcyjne formy i poetykę koloru. Artystka tworzy w swoim zamierzeniu kompozycje ascetyczne, surowe, pozbawione krzykliwości.

Płaszczyzny malarskie tworzy bez światłocienia, bez faktury i nadmiaru farby. Wyraźnie odcięte, określone poprzez zróżnicowanie temperatury barw w partiach pierwszo- i drugoplanowych.
Najważniejszy dla artystki jest człowiek. On właśnie staje się bohaterem niemalże każdego obrazu. Nie idealizuje, nie gloryfikuje. Upraszcza, czyni wyrazistym element będący tematem jej pracy. Każdy obraz znaczy dla niej intymną scenę, zapamiętaną sytuację z życia, którą trudno rozszyfrować, niemniej nie jest to niemożliwe. Intymność sytuacji, którą artystka zawiera w swoich pracach nie jest onieśmielająca. Dzieje się tak, gdyż obrazy odbieramy poprzez swoje doświadczenie. Artystka nie tytułuje swoich prac, nie sugeruje odbiorcy jednego rozwiązania. Chce, aby to od niego zależało, co na nich zobaczy.

W obrazach Jakubowskiej-Brożek odnajdujemy konkretne postacie i ważne wydarzenia, ale też osoby zapamiętane gdzieś po drodze, przypadkowo, ponieważ autorka dostrzegła w niepozornym, zdawałoby się zdarzeniu, szansę na obraz. Jak fotograf robi zdjęcie na ulicy, malarka robi stop-klatkę danej sytuacji. Modyfikuje ją pod względem ważności rozumianej jako ważności formy, a więc przez redukcję i wydobycie tego, co najistotniejsze. Przybliża się do samego obiektu, jak gdyby za pośrednictwem obiektywu i odnajduje właściwy sobie sposób malarski na opowiedzenie tej konkretnej historii. Stawia zdecydowane granice i kontrasty, wydobywa wyrazistość form, buduje płaszczyzny na jednym poziomie wartości.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę