Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wędrujący Uniwersytet Muranowski. Zarys historii miejsca i ludzi

Wędrujący Uniwersytet Muranowski. Zarys historii miejsca i ludzi
📅 Data: niedziela, 10 lutego 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


O dziejach obszaru historycznego Muranowa oraz jego mieszkańców z uwzględnieniem wędrówki warszawskich Żydów od średniowiecza do współczesności porozmawiamy podczas dziewiątego Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego. Spotkanie pod hasłem "Muranów - zarys historii miejsca i ludzi" poprowadzi prof. dr hab. Jacek Leociak, pracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

10 lutego (niedziela), godz. 17.00-18.30, wstęp wolny
Stacja Muranów, ul. Andersa 13

Wędrówkę warszawskich Żydów podzielić można na cztery główne etapy.
Etap pierwszy - od 1483 roku, czyli pierwszego wygnania Żydów z Warszawy, do upadku Rzeczpospolitej w 1795 roku.
Etap drugi - to okres wymuszonych przenosin z miejsca na miejsce i powolnego kształtowania się rewiru żydowskiego w północnej części Warszawy.
Etap trzeci - od 1862 roku, kiedy Żydzi osiągnęli de jure prawo do swobodnego wyboru miejsca zamieszkania i kiedy ostatecznie ukształtowała się dzielnica żydowska w Warszawie. Okres ten trwa do wybuchu drugiej wojny światowej.
I wreszcie etap czwarty - to czas Zagłady, znaczony trzema punktami kulminacyjnymi: zamknięcie getta 16 listopada 1940 roku, wielką deportacją do Treblinki między 22 lipca a 23 września 1942 oraz powstanie od 19 kwietnia do 12 maja 1943 roku.

W północnej części przyszłej dzielnicy żydowskiej stanął w 1686 roku pałac Józefa Szymona Bellottiego, nadwornego budowniczego króla Jana III Sobieskiego, nazwany „Murano” od weneckiej wysepki Murano, skąd pochodził Bellotti. Tak powstała nazwa późniejszego Muranowa.

Z tym miejscem związane są losy różnych grup, wspólnot, środowisk; w tym miejscu spotykają się Polacy i Żydzi; w tym miejscu dziś mieszkają ludzie, którzy przyszli tu z różnych stron, z różnymi doświadczeniami życiowymi.

Podczas najbliższego Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego przyjrzymy się obszarowi historycznego Muranowa, nazywanego też dzielnicą północną czy nalewkowsko-muranowską, na którym od połowy XIX wieku zaczął kształtować się rewir żydowski i gdzie do wybuchu II wojny światowej mieszkało najwięcej Żydów w Warszawie, a w czasie okupacji rozciągało się tzw. duże getto. Postaramy się scalić i usystematyzować wątki dotyczące żydowskiej historii osiedla, które przewijały się tematach poprzednich wykładów.

Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z partnerstwem Przepis na Muranów. Partner edycji: Stacja Muranów.

Wędrujący Uniwersytet Muranowski to świetna okazja, aby poznać historię i współczesność Muranowa. Każde spotkanie odbywa się w innym miejscu, odkrywając nowe wątki i przestrzenie osiedla. Wędrujący Uniwersytet gości w muranowskich instytucjach, organizacjach, kawiarniach. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach, odkrywając stopniowo historię i topografię osiedla, jak i dołączyć w dowolnym momencie.

Więcej o cyklu: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧