Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Summa technologiae: doścignąć i prześcignąć Naturę

📅 Data: piątek, 22 lutego 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Warsztat, Plac Konstytucji 4 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na otwarte spotkanie transhumanistów w Warszawie. W planach jak zawsze wykład, networking i dyskusje zarówno naukowe jak i RPGowo SFowe przy piwku i kawie ;)

Tym razem w ramach naszego cyklu spotkań "Transhumanizm w Warszawie" zapraszamy na wykład "Summa technologiae": doścignąć i prześcignąć Naturę" który wygłosi doktorantka Instytutu Filozofii UW Karolina Owczarek.

Czego możemy się spodziewać po wykładzie? Oddajemy głos naszej Prelegentce:

"Rozmach „Summy technologiae” napisanej przez Stanisława Lema do dziś wzbudza podziw. Dzieje się tak za sprawą ogromu poruszanych w niej problemów: świadomości maszyn, fantomatyki, tożsamości osobowej, naturalnej ewolucji czy wreszcie autoewolucji gatunku ludzkiego; a nade wszystko ze względu na trafność przewidywań poczynionych przez jej autora. To co bowiem w latach 60. wydawało się czystą futurologią, dziś ziszcza się na naszych oczach.

„Summa…” pomyślana jako wizja przyszłości, wytycza kierunek rozwoju technologicznego, który ostatecznie zawłaszcza to, co do tej pory wymykało się spod władzy człowieka: jego samego. Nie jest to jednak wizja katastroficzna, w której człowiek miałby stać się niewolnikiem swoich własnych wytworów. Ludzkość bowiem, wyposażona w rozum, differentia specifica homo sapiens, podjąć ma się zadania doścignięcia i prześcignięcia Natury, która to – choć bazując na doraźnych i przypadkowych rozwiązaniach, nierzadko obarczonych błędami – doprowadziła do stworzenia człowieka.

Autoewolucja – lejtmotyw „Summy technologiae” – jawi się zatem jako zaplanowany program przekroczenia człowieczeństwa, poprzez radykalne ingerencje dokonywane na poziomie genetycznym i z wykorzystaniem techniki, którego kresem miałoby być całkowite odrzucenie naturalnej, biologicznej kondycji ludzkiej. Ten moment jest właśnie łącznikiem pomiędzy koncepcjami Lema i transhumanizmem. Stawką w obu przypadkach jest przyszłość ludzkości. Lem jednak, zafascynowany precyzją działania prostych form biologicznych, zakłada, że kluczem do przyszłości jest podpatrywanie rozwiązań stosowanych przez naturę, czego transhumaniści, opanowani ideą rozumności instrumentalnej, zdają się jednak nie dostrzegać."

Karolina Owczarek - doktorantka w Instytucie Filozofii UW. W swojej rozprawie doktorskiej analizuję transhumanizm z perspektywy biopolitycznej. Zajmuję się filozofią Stanisława Lema, prezentowaną explicite w esejach dyskursywnych, ale obecną również w jego powieściach i opowiadaniach. Do obszaru moich zainteresowań należy również filozofia umysłu.

Poza wykładem możecie spodziewać się uaktualnianych informacji o wszystkich inicjatywach organizowanych przez Stowarzyszenie Transhumanistyczne m in konferencjach, periodyku transhumanistycznym, sesjach rpg czy wikiparty.

Polecamy zarezerwować dla nas resztę wieczoru ponieważ po spotkaniu zawsze wybieramy się na afterparty gdzie toczą się najintensywniejsze dyskusje;)

Biorąc pod uwagę zróżnicowanie naszego środowiska zarówno politechnik, humanista, artysta czy po prostu fascynat znajdzie kogoś do pogadania, więc zapraszamy i mamy nadzieję do zobaczenia:)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧