Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Szczepienia - historia sukcesu” – dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. Wykład Fundacji Nenckiego online

„Szczepienia - historia sukcesu” – dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. Wykład Fundacji Nenckiego online
📅 Data: środa, 10 marca 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład organizowany przez Fundację Nenckiego.

Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski (Katedra i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej WUM) przedstawi wykład pt. „Szczepienia - historia sukcesu".

Wykład odbędzie się w środę 10 marca 2021 o godzinie 16.00 i będzie miał formę transmisji na żywo na platformie zoom >> link

Tematyka wykładu:

Historia szczepień rozpoczyna się w pierwszej połowie XVI wieku w Chinach, gdzie w prymitywny sposób zabezpieczano przed ciężkimi postaciami ospy prawdziwej. Na początku XVIII wieku w Imperium Osmańskim popularna stała się metoda wariolizacji, która polegała na przenoszeniu wydzieliny surowiczej ze zmian chorobowych ludzi zakażonych wirusem ospy na osoby zdrowe. W większości przypadków postać choroby nabytej w ten sposób była dużo łagodniejsza, a przy tym chorzy uodparniali się na nią. Niestety, metoda ta prowadziła do wielu powikłań, w tym śmierci. Powodem tego było znajdowanie się w wydzielinie surowiczej aktywnych wirionów ospy.
W 1796 r. angielski lekarz – Edward Jenner – zauważył, iż dojarki pracujące z krowami nie zapadają na ospę prawdziwą. Wysnuł wówczas przypuszczenie, że przebywanie w towarzystwie krów może chronić ludzi przed zakażeniem. Na terenach Polski szczepienia takie, nazywane wakcynizacją, wprowadzono już w 1808 roku, zaś Stany Zjednoczone w roku 1843 zarządziły narodowy obowiązek szczepień dotyczący każdego ucznia. Ospa prawdziwa została uznana za całkowicie eradykowaną (całkowicie zwalczoną) w 1980 roku. Dzięki temu odkryciu choroba, która w XVIII wieku zabijała ok. 400 tysięcy osób rocznie, we współczesnych czasach nie jest przyczyną żadnego zgonu.
Ubiegły wiek stał się czasem dynamicznego rozwoju wakcynologii. Zaczęły powstawać szczepionki, które pomogły w kontroli wielu groźnych chorób zakaźnych. Paradoksalnie jednak szczepienia padły ofiarą swojego sukcesu. Spadek liczby zachorowań na niektóre infekcje spowodował, że przestaliśmy w społeczeństwie przez to pamiętać o tym, jak groźne mogą być choroby zakaźne. Najlepszym przykładem jest fakt, iż do niedawna nie mieliśmy w kraju wielu przypadków odry i nasi lekarze nie wiedzieli, jak ją rozpoznać, zaś rodzice uważali ją za banalną chorobę wieku dziecięcego.

Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski jest wirusologiem pracującym jako adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej WUM. Pandemia COVID-19 wyzwoliła w nim chęć popularyzacji wiedzy wirusologicznej za pośrednictwem mediów społecznościowych w tym strony “Tomasz Dzieciątkowski – Trust me I’m a Virologist” w serwisie Facebook.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧