Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykłady: Czas na sztukę!

Wykłady: Czas na sztukę!
📅 Data: wtorek, 22 marca 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Cykl zajęć powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zapraszamy na wykłady i zachęcamy do skorzystania z kart pracy, pomocnych w interpretacji dzieł sztuki.

📅 Termin: wtorek, wykład godz. 13.00, karta pracy dostępna w punkcie informacji od godz. 12.00
⌚ Czas trwania: ok. 60 minut
📍 Miejsce: Gmach Główny MNW, Kino Muz
🎟 Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online ( link ) i w kasie w dniu wykładu od godziny 10.00

---
Obraz: Eugeniusz Zak, "Tancerz (Pajac)", 1921, olej, płótno.

---
✨ HARMONOGRAM SPOTKAŃ ✨

👗 4 stycznia
Moda z fasonem, czyli jak ubierali się Polacy w czasie II wojny światowej
Prowadzenie: dr Magdalena Bialic
Wydaje się, że moda jest ostatnią rzeczą, o której można myśleć w czasie wojny. Ale wbrew pozorom lata 1939–1945 pod względem mody, były bardzo ciekawym czasem, a Polacy ubierali się wówczas z fasonem. Także po to, żeby pokazać Niemcom, iż podbili nas militarnie, ale ducha i fantazji w Polkach i Polakach nie zabili.

🖌 11 stycznia
Polski malarz na paryskich salonach. O twórczości Eugeniusza Zaka.
Prowadzenie: Paweł Bień
Urodzony w maleńkim Mogilnie, leżącym na terenie dzisiejszej Białorusi, Eugeniusz Zak prędko wyjechał do Warszawy, by pod okiem stołecznych artystów kształcić swój niezwykły talent. Ambicja zaprowadziła go jednak znacznie dalej, bo aż do Paryża, gdzie zaprzyjaźnił się m.in. z Markiem Chagallem i zyskał uznanie, jako twórca wyszukanych kompozycji malarskich.

🗿 18 stycznia
Jusepe de Ribera – malarz ciała
Prowadzenie: Paweł Masłowski
Nagie ciała hadesowych potępieńców i świętych męczenników modelowane tak dramatycznym chiaroscuro, że kolory gubią się w skrajnym kontraście światła i cienia. To sprawia, że Jusepe de Ribera jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mistrzów wczesnego baroku a jednocześnie ulubionym malarzem współczesnych fotografów. Obok najsłynniejszych dzieł artysty omówimy obraz Męczeństwo św. Sebastiana ze zbiorów MNW i przyjrzymy się kontekstowi tego dzieła sztuki, którego autorstwo przypisywano wcześniej Francesco Guariniemu.

🦙 25 stycznia
Średniowieczne bestiariusze, czyli symbolika zwierząt
Prowadzenie: Zofia Załęska
Bestiariusze to średniowieczne traktaty o zwierzętach. Opisywano w nich stworzenia żyjące w rzeczywistości, ale również fantastyczne stwory. Wszystkim stworzeniom opisanym w bestiariuszach przypisywano znaczenia alegoryczne i moralne przesłanie. Podczas wykładu poznamy historie dotyczące zwierząt uwiecznionych na średniowiecznych dziełach sztuki i prześledzimy ich ukryte znaczenia, które wywodzą się właśnie z bestiariuszy.

👑 1 lutego
Francuzka na polskim tronie
Prowadzenie: Monika Miżołębska
Francuska księżniczka Maria Ludwika Gonzaga, przyszła żona dwóch polskich królów z dynastii Wazów, przedstawiona została na portrecie Justusa van Egmont, który prezentowany jest w Galerii Stuki Dawnej MNW. Ta silna i inteligentna kobieta zyskała w Polsce zarówno grono popleczników, jak i zagorzałych wrogów. Jak ocenić tę niezwykłą postać? Czy była intrygantką, czy obrończynią kraju, podtrzymującą ducha oporu w czasie potopu szwedzkiego?

🌏 8 lutego
Podróżnik i mistyk. O twórczości Kazimierza Stabrowskiego
Prowadzenie: Paweł Bień
W malarstwie Kazimierza Stabrowskiego odnaleźć można secesyjną dekoracyjność, młodopolski polot i pierwiastek mistyczny. Artysta przechodził różne zawirowania życiowe, na przykład stracił stanowisko wykładowcy w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Mimo niesprzyjających okoliczności nie porzucił jednak pasji podróżowania, a jego obrazy są kroniką wypraw artysty na południe Europy i Bliski Wschód.

👨‍🦰 15 lutego
Piękni mężczyźni
Prowadzenie: Monika Miżołębska
Pogromcy kobiecych serc, legendarni uwodziciele, piękni władcy i przystojni artyści. Podczas spotkania poznamy historie mężczyźni, którzy słynęli z urody albo nieodpartego uroku, a ich miłosne podboje przeszły do historii. Piękno podlega jednak zmiennym gustom epok. Czy więc współcześni amanci odpowiadaliby kanonom męskiej urody z dawnych czasów?

🍬 22 lutego
Kultowe sklepy i marki II Rzeczypospolitej Prowadzenie: dr Magdalena Bialic
W każdej epoce istnieją kultowe sklepy, marki i przedmioty. Zapraszam na opowieść o sklepach i markach z czasów II Rzeczpospolitej, za którymi tęsknili nasi dziadkowie i z rozrzewnieniem o nich opowiadali.

🛌 1 marca
Sen w sztuce – forma i znaczenie
Prowadzenie: Karolina Zalewska
„Jedną z najmniej zbadanych dziedzin sztuki są sny” – twierdził malarz Johann Heinrich Füssli. Senne wizje przedstawiane był przez artystów zarówno jako marzenia, koszmary, jak i wizje lub synonim śmierci. Dla surrealistów były one źródłem inspiracji, które pozwalało połączyć sprzeczności istniejące w świecie realnym. W sztuce współczesnej śpiący człowiek bywał obiektem wystawienniczym.

🦸‍♀️ 8 marca
Kobiety wszechczasów
Prowadzenie: Roma Radwańska
Pośród dzieł sztuki z kolekcji MNW możemy spotkać takie, których historia związane są z postaciami wielu nieprzeciętnych kobiet: artystek, poetek, projektantek. Są również takie, które przedstawiają kobiety o silnych osobowościach, zajmujące istotne miejsce w społeczeństwie. Podczas wykładu przyjrzymy się właśnie takim obiektom. Przekonamy się, że w świecie sztuki – od starożytności po współczesność – kobiety są i były zawsze obecne.

🪑 15 marca
Na ludowo
Prowadzenie: Roma Radwańska
Sztuka i rzemiosło wsi jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla polskiego wzornictwa, poczynając od stylu zakopiańskiego stworzonego przez Stanisława Witkiewicza, aż po stołek PLOPP Oskara Zięty. Zarówno rozwiązania techniczne, jak i estetyka czerpana z folkloru, dają się twórczo przekształcać, co daje możliwość kreowania przedmiotów nowoczesnych, funkcjonalnych i pięknych. W Galerii Wzornictwa Polskiego zobaczymy meble, tkaniny, kilimy, dywany, ceramikę i zabawki inspirowane sztuką ludową.

🐦 22 marca
Ptasia menażeria, czyli o czym szczebiocą ptaki w muzealnej kolekcji
Prowadzenie: Wioletta Cicha
Szare, wielobarwne, mniejsze lub większe ptaszki. Nasłuchujemy ich głosów, oglądamy je chętnie w naturze. Być może jeszcze większa przyjemność sprawić może podziwianie ptasiej menażerii przedstawionej w dziełach sztuki. Kiedy przyjrzymy się im uważnie, odsłonią przed nami wiele ukrytych znaczeń.
Koordynacja: Barbara Tichy / Dział Edukacji

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧