Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kino Ukraina // „Nosorożec”, reż. Oleg Sencow + dyskusja

Kino Ukraina // „Nosorożec”, reż. Oleg Sencow + dyskusja
📅 Data: czwartek, 24 marca 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Muzeum Powstania Warszawskiego, Grzybowska 79 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


24 marca br. w Muzeum Powstania Warszawskiego rusza cykl filmowy „Kino Ukraina”, w ramach którego zaprezentujemy wybrane filmy ukraińskich twórców.

O odrębności każdego narodu stanowi jego kultura, a ta jest unikatowa i zdecydowanie niezależna. Obrazy ukraińskich reżyserów otwierają największe światowe festiwale, są doceniane przez widzów i nagradzane przez krytykę. Oleg Sencow czy Siergiej Łoźnica to twórcy, których nikomu nie trzeba przedstawiać. W sztuce tego kraju odbija się również największa tragedia Ukraińców ostatnich lat – wojna. Sięgamy po tamtejszą kinematografię, by pomogła nam zrozumieć, w jakim miejscu się znaleźliśmy i z kim tak naprawdę walczymy. Po każdym filmie będziemy dyskutować nie tylko o walorach artystycznych ukraińskiego kina, ale również o nowym porządku w świecie, który nastał po 24 lutego 2022 r. – dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pierwszy film obejrzymy już w najbliższy czwartek 24 marca, o godz. 19.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Cykl otworzy „Nosorożec” Olega Sencowa. Reżyser za swoją działalność polityczną przeciwko Rosji został skazany na 20 lat łagru, z czego odsiedział 5. Po rosyjskiej inwazji Sencow wstąpił do Sił Obrony Terytorialnej Kijowa i walczy o wolność Ukrainy.

Tytułowy „nosorożec” to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie, wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Nasz bohater dość szybko przekonuje się, że zasady funkcjonowania w postsowieckiej rzeczywistości są jasno określone: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Dokonuje wyboru i ponosi jego konsekwencje.
Film miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Bogumiłem Godfrejów, operatorem przy filmie „Nosorożec” oraz Dariuszem Jabłońskim, prezesem Apple Film Production, producentem filmu Sencowa. Dyskusję poprowadzi gospodarz cyklu, Łukasz Maciejewski.

Obowiązuje rejestracja >> link

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak serdecznie zachęcamy do wsparcia wysiłków Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy, którego celem jest pomoc wszystkim muzeom i instytucjom kultury na Ukrainie w zabezpieczaniu zbiorów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej.
Numer rachunku: 76 1050 1575 1000 0090 8156 1491
Odbiorca: INSTYTUT PAWŁA WŁODKOWICA
z dopiskiem: „Darowizna na rzecz muzeów Ukrainy”

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę